Boala de care suferă Cheloo. Chiar el a dezvăluit totul.
Rapperul Cheloo (Cătălin Ștefan Ion) a fost încătușat de polițiști în cursul zilei de vineri, 19 iunie, și dus ulterior la spital. Acesta s-ar fi prezentat inițial la Spitalul Municipal Câmpina, iar mai apoi ar fi încercat să fugă din unitatea medicală fără aprobarea medicilor. În urma incidentului, a fost raportată o rană superficială, fiind solicitată intervenția unei unități de urgență.
Ulterior scandalului de vineri și consultului medical, Cheloo a fost preluat de un echipaj și internat la o unitate medicală de specialitate, potrivit autorităților, unde se află sub observație. Potrivit informațiilor transmise de Poliția Română din Județul Prahova, în urma verificărilor efectuate nu au fost constatate fapte penale sau contravenționale.
Recunoscut pentru sinceritatea și stilul său direct, Cătălin Ștefan Ion este considerat unul dintre cei mai fermi artiști și jurați din muzica românească. Membru al trupei Paraziții, acesta a dezvăluit că suferă de daltonism, o afecțiune care îi îngreunează perceperea culorilor verde și roșu.Cecitatea cromatică, denumită frecvent daltonism, reprezintă o afecțiune a vederii în care persoana afectată nu poate diferenția corect unele culori. Cel mai des sunt afectate nuanțele de roșu și verde, din cauza disfuncției receptorilor vizuali corespunzători, ceea ce determină o percepție alterată a culorilor, uneori în tonuri de gri.
Cheloo a mai fost implicat într-un scandal cu Poliția
Cheloo a mai fost implicat și în alte situații care au necesitat intervenția poliției. La un moment dat, autoritățile au fost chemate după ce un bărbat făcea scandal în curtea Catedralei Mântuirii Neamului și refuza să plece din zonă. Acesta și-ar fi parcat ulterior mașina în incinta lăcașului de cult, fiind identificat ulterior. Testarea efectuată de Brigada Rutieră a indicat rezultat pozitiv la DrugTest și negativ la alcool, fiind ulterior dus la Institutul Național de Medicină Legală.
„Nu am condus sub influența alcoolului, nu am condus sub influența substanțelor interzise. Nici nu mai vreau să-mi aduc aminte. M-am dus să schimb niște argint în bani. Pe poartă doamnă, n-am intrat pe nicio barieră. În fața magazinului de unde doream să achiziționez o iconiță pentru a o face cadou unor oameni care veniseră să se împace în biserică”, a declarat Cheloo, atunci.
Într-un mesaj video publicat ulterior, Cheloo a declarat că nu are mijloace să dovedească nevinovăția sa, dar că nu a urmărit decât să facă bine.
Eu sunt convins că pe data de pe data de 12 mai nu am consumat decât o bere și o gură de bere artizanală. Este tot pe ce am pus gura în viața asta. Jur pe tot ce mi-e mai scump în viața asta că trăiesc o mizerie foarte bine pusă la punct. Ăsta e mesajul meu pentru oameni. Mesajul meu care spune că am fost îndepărtat de prieteni, că am fost îndepărtat de toți care îmi sunt dragi, încet și meticulos, și crezând în bunătate, am căzut în această chestie. Este posibil ca singura dovadă pe care o am și să par nebun să fie ce am în sânge. Partea proastă este că nu am cum să vă demonstrez. Nu am cum să demonstrez. Este doar vorba mea contra tuturor. Îmi cer scuze, dar nu simt decât că am fost luat de prost și îmi pare rău că sunt în continuare un om bun așa cum mă cred de când mă știu. Ba chiar am fost înrăit și îndepărtat de tot ce am mai scump. Vă mulțumesc.
Am fost somatizat. Somatizat. Mi s-a dat de făcut o alegere. Indiferent de ce se va întâmpla, vreau să credeți că e de rău. Mi s-au dat două alegeri, două drumuri închise. E posibil să fiu într-o stare foarte gravă. Este foarte, foarte ciudat, complicat că lucrează de ceva timp sau de mult la mine. Vorba care a pornit tot ceea ce se întâmplă în momentul ăsta a fost ajutați-l, este singur, are o armată lângă el, dar este singur. Toți cei care îmi sunt apropiați sunt implicați, avem două variante. În ambele variante voi fi umilit public, sunt lipsit de venituri, va trebui să trăiesc din mila altora. Este doar în mintea mea sau este ceea ce va urma? Vă rog frumos să distribuiţi acest mesaj. Atât. Și să credeți în tot ce am făcut în această viață.
Nu știu de când se întâmplă chestia asta, aș vrea să mă creadă cineva. Au fost folosite cuvintele mele împotriva mea și consider că sunt în pericol sub toate formele. Incidentul de la Patriarhie este primul atac major la adresa Bisericii. M-am trezit din hipnoză pentru că am refuzat să cred că eu sunt Iisus Hristos, iar cel care mă hipnotiza era Tatăl. Astăzi cred că urma să mi se dea ultima comandă să mă sinucid, să sar pe geam sau să iau ceva. Dragostea față de familia și copiii mei a fost cea care m-a luat din locul în care eram somatizat sau hipnotizat, nu știu încă. Toți prietenii mei sau mi se par ciudați sau sunt ciudați. Mă știi din 1995. Mă adresez oamenilor care mă știu de o viață, frate”, a explicat el.


