Casa din Germania, golită complet. Chiriașii au fugit cu mobila

Casa din Germania, golită complet. Chiriașii au fugit cu mobila

Chiriașii au golit complet casa

O proprietară din Germania a trăit un șoc uriaș după ce a intrat în locuința pe care o închiriase cu doar un an înainte. Ceea ce a găsit în interior depășea orice scenariu pe care și l-ar fi putut imagina. Încăperi aproape goale, instalații lipsă, chiriașii au golit complet casa. Femeia spune că nu a mai întâlnit niciodată o situație asemănătoare, deși administrează numeroase imobile. Mai mult, hoții au filmat un video batjocoritor pentru proprietară, lăudându-se cu cum au dispărut peste graniță cu toate mobila. Acum, cazul este investigat de poliție, iar valoarea pagubelor este estimată la o sumă impresionantă.

Chiriașii au golit complet casa și au fugit peste graniță

Totul s-a petrecut în Wendeburg, în districtul Peine din Germania, unde chiriașii unei jumătăți de duplex au dispărut de la o zi la alta, lăsând în urmă o locuință grav afectată. Natalie Schell, proprietara imobilului, povestește că atunci când a intrat în casă, la mijlocul lunii mai, a rămas fără cuvinte. În locul pompei de căldură au rămas doar conductele metalice care ieșeau din perete, iar din bucătăria încorporată au rămas doar sistemele de prindere ale corpurilor suspendate.

Potrivit relatării sale, dispăruseră și vasele de toaletă, instalația de sonerie dotată cu cameră video și ventilatorul exterior al pompei de căldură. În unele camere au fost găsite saltele, periuțe de dinți folosite și gunoaie. Pe masa din bucătărie se aflau chiar și bucăți de pizza mucegăită lăsate pe o farfurie de carton.

Cazul a devenit și mai controversat după ce proprietara ar fi primit un film trimis de foștii chiriași. Potrivit informațiilor publicate de n-tv, în înregistrare aceștia ar fi făcut remarci ironice și s-ar fi lăudat că au trecut granița împreună cu bunurile luate din locuință.

O familie cu opt membri locuia în casa construită recent

Locuința fusese construită cu doar doi ani în urmă, iar familia formată din opt persoane se mutase acolo în urmă cu aproximativ un an. Proprietara spune că îi considerase oameni de treabă și că singurele probleme apăruseră uneori la plata chiriei.
Citiți și: Coșmarul care lovește mii de chiriași din Germania: cum folosesc proprietarii „nevoia personală” pentru a-i da afară din locuințe

Natalie Schell, în vârstă de 46 de ani, administrează aproape 20 de proprietăți și afirmă că nu a mai întâlnit niciodată o asemenea situație. „Când am văzut asta, am rămas fără cuvinte. Paguba este atât de mare încât probabil va trebui să contractez o finanțare”, a declarat femeia.

Pagubele sunt estimate la aproximativ 100.000 de euro

Potrivit estimărilor proprietarei, valoarea totală a prejudiciului se ridică la aproximativ 100.000 de euro. Problema este agravată de faptul că polița de asigurare deținută de aceasta acoperă doar o mică parte din pierderi. Conform informațiilor prezentate în reportaj, asigurarea de locuință pe care o avea îi oferă o despăgubire de numai 2.500 de euro.

Potrivit Poliției din Peine, a fost deschisă o anchetă pentru furt și însușire ilegală de bunuri. Oamenii legii verifică în prezent declarațiile proprietarei și circumstanțele în care obiectele au dispărut din locuință. Autoritățile au primit datele de identificare ale foștilor chiriași și încearcă să stabilească exact când au fost luate bunurile reclamate de proprietară și ce s-a întâmplat cu acestea, relatează Tagesschau.

Natalie Schell descrie întreaga situație drept o încălcare gravă a încrederii pe care a avut-o în chiriași. Proprietara spune că nu știe în acest moment dacă va mai investi din nou în mobilier scump, instalații sanitare sau sisteme de încălzire similare celor care au dispărut. De asemenea, nu poate estima când va putea închiria din nou locuința. În prezent, speră ca foștii chiriași să fie găsiți cât mai repede.

Distribuie postarea:

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *