Darius Vâlcov a ieșit din închisoare. Ce au contat la judecători

Darius Vâlcov a ieșit din închisoare. Ce au contat la judecători

Darius Vâlcov, fost ministru al Finanțelor, a părăsit penitenciarul după ce instanța a aprobat cererea de eliberare condiționată. Deși ieșirea sa din închisoare s-a desfășurat discret, fără declarații și fără apariții spectaculoase, detaliile din dosarul prezentat judecătorilor au atras atenția și au stârnit numeroase comentarii.

În pledoaria depusă în fața instanței, fostul demnitar a vorbit despre transformările prin care spune că a trecut în perioada detenției, despre lecțiile învățate și despre planurile pe care le are pentru viitor.

Cum susține că l-a schimbat perioada petrecută în penitenciar

Potrivit documentelor prezentate în instanță, Darius Vâlcov a descris anii petrecuți după gratii ca pe o perioadă de reflecție profundă și de reevaluare a priorităților.

Acesta a povestit că a descoperit activități noi și că a încercat să își ocupe timpul în mod constructiv. Printre experiențele menționate se numără îngrijirea mai multor pisici aflate în penitenciar, învățarea unor activități creative precum pictura, desenul și confecționarea de brățări, dar și pasiunea pentru gătit.

Fostul ministru a susținut că anii de detenție l-au ajutat să privească diferit viața și să înțeleagă mai bine realitățile sociale cu care se confruntă mulți oameni.

Discursul emoționant despre familie

Unul dintre momentele care au atras atenția în timpul procesului a fost referirea la mama sa și la dorința de a reveni acasă după anii petrecuți în închisoare.

În pledoaria prezentată judecătorilor, Darius Vâlcov a evocat o conversație emoționantă cu mama sa, care i-ar fi spus că visează momentul în care îl va vedea din nou acasă.

Fostul demnitar a descris cu detalii momentul reîntâlnirii pe care și-l imagina: o masă în familie, preparatele preferate din copilărie și bucuria de a fi din nou alături de cei dragi după o perioadă lungă de separare.

Planuri pentru viitor

În fața instanței, Darius Vâlcov a încercat să transmită imaginea unui om schimbat, care nu mai urmărește revenirea în prim-planul vieții politice.

Potrivit declarațiilor sale, intenționează să se implice în proiecte dedicate protecției și îngrijirii animalelor de companie, domeniu pentru care spune că a dezvoltat un interes aparte în perioada detenției.

Totodată, a susținut că experiențele trăite în ultimii ani l-au făcut să privească diferit valorile familiale și relațiile cu oamenii apropiați.

Instanța a aprobat eliberarea condiționată

După analizarea documentelor și a argumentelor prezentate de apărare, judecătorii au decis admiterea cererii de eliberare condiționată.

Astfel, după aproximativ trei ani petrecuți în penitenciar, Darius Vâlcov s-a întors acasă, unde îl așteptau familia și apropiații.

Condamnat într-un dosar de corupție

Darius Vâlcov a fost condamnat definitiv în 2023 la șase ani de închisoare într-un dosar care a vizat acuzații de trafic de influență și spălare de bani.

Ancheta a avut în vedere presupuse fapte comise în perioada în care ocupa funcții publice, dosarul fiind unul dintre cele mai mediatizate cazuri de corupție din ultimii ani.

Odată cu eliberarea condiționată, fostul ministru începe acum o nouă etapă a vieții sale, departe de penitenciar și sub atenția opiniei publice, care continuă să urmărească evoluția sa după revenirea în libertate.

Distribuie postarea:

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *